Monitoring domu i monitoring firmy – systemy dla wymagających

monitoring domuWzrost popularności systemów monitorujących doprowadził do tego, że na rynku coraz więcej jest kamer oraz komponentów przeznaczonych do monitorowania obiektów mieszkalnych i użytkowych. Nie oznacza to bynajmniej, że wszystkie oferowane przez producentów monitoringu rozwiązania są warte swojej ceny i skuteczne. O skuteczności monitoringu domu lub firmy decyduje w pierwszej kolejności adekwatność projektu instalacji do specyfiki monitorowanego obiektu, w drugiej zaś jakość zastosowanych w ramach instalacji monitorującej komponentów oraz sposób ich zarządzania w ramach powstającej sieci monitoringu.

Monitoring domu – czy jest Ci potrzebny?

Fakt, że systemy do monitoringu cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów nie oznacza, że potrzebne każdemu. Najlepiej sprawdzają się w przypadku domów jednorodzinnych wolnostojących, a także domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na rozmiar przynależących do tych obiektów posesji. W razie jakiegoś zdarzenia, odtwarzając nagranie z monitoringu jesteśmy w stanie dostarczyć dowodów na gros sytuacji – od wtargnięcia na naszą posesję osoby niepożądanej, aż po przeskoczenie przez płot psa sąsiadów, który rozkopał nam grządki. Pod tym względem monitoring domu to z pewnością niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Warto przy tym pamiętać, że zadaniem monitoringu nie jest tylko i wyłącznie dostarczanie materiału dowodowego. Większość branżowych ekspertów jest zdania, że tabliczka z informacją o tym, że obiekt jest monitorowany ma działanie prewencyjne. Przede wszystkim zapobiega aktom wandalizmu, a w przypadku większych osiedli mieszkalnych może skutecznie przeciwdziałać także napadom rabunkowym – wszystko zależy oczywiście od pokrycia posesji. Jeśli już decydujemy się na monitoring domu, czy tym bardziej osiedla mieszkaniowego warto zadbać o to, żeby kamery obejmowały swoim zasięgiem teren całej posesji. Tylko w ten sposób nasz monitoring będzie skuteczny.

Skuteczny monitoring osiedla

System monitoringu to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy zależy nam na podniesieniu bezpieczeństwa osiedla mieszkaniowego. W przypadku niewielkiego osiedla poziom bezpieczeństwa mieszkańców może poprawić już kilka punktów obserwacyjnych – miejsc instalacji kamer monitoringu. W przypadku większego osiedla niezbędne będzie odpowiednie pokrycie terenu, a więc taka instalacja kamer, która umożliwi kompleksowe monitorowanie osiedla (tam, gdzie kończy się obraz jednej kamery powinien się zaczynać obraz drugiej). W przypadku budynków wielopiętrowych warto również pomyśleć o monitorowaniu klatek schodowych i wind. Doświadczenie pokazuje bowiem, że klatki schodowe w wieżowcach oraz windy często bywają świadkami napadów rabunkowych. Warto również zainstalować monitoring na osiedlowym parkingu.

Jeśli decydujemy się na monitoring osiedlowy pamiętajmy o wyborze rozwiązań adekwatnych do rzeczywistych potrzeb monitorowanego osiedla. Monitoring, którego obraz będzie niewyraźny na nic się nie zda w przypadku napaści, kradzieży czy aktu wandalizmu.

Monitoring firmy – kiedy warto w niego zainwestować?

Monitoring to w nowoczesnej firmie już standard. W przypadku firm produkcyjnych monitoring zapewnia nie tylko bezpieczeństwo pracownikom, ale jednocześnie chroni pracodawcę przed stratami wynikającymi z drobnych kradzieży. W przypadku obiektów biurowych monitoring zabezpiecza przed szeregiem sytuacji – od wtargnięcia osób niepożądanych, po nieodpowiednie zachowanie względem pracowników. W sklepach mało- i wielkopowierzchniowych systemy monitoringu zapobiegają kradzieżom, jak również chronią personel przed bezpodstawnymi oskarżeniami klientów o opryskliwość czy niewłaściwe zachowanie. W przypadku błędów ludzkich są w stanie dostarczyć informacji, kiedy i jak doszło do danego wydarzenia i kto ewentualnie za nie odpowiada. To wszystko sprawia, że we współczesnym świecie monitoring firmy jest nieodzownym elementem dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa zapewniając bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i pracodawcy oraz klientom korzystającym z usług danej firmy.

Klientów zainteresowanych instalacją monitoringu w domu lub firmie zachęcamy do kontaktu. Od lat z sukcesami projektujemy i instalujemy systemy monitoringu dla nieruchomości mieszkalnych i obiektów użytkowych. W swojej pracy korzystamy wyłącznie z najnowocześniejszych technologii oraz komponentów markowych producentów. To pozwala nam tworzyć rozwiązania charakteryzujące się podwyższoną skutecznością działania niezależnie od specyfiki monitorowanej nieruchomości.