Monitoring domu i monitoring firmy – systemy dla wymagających

monitoring domuWzrost popularności systemów monitorujących doprowadził do tego, że na rynku coraz więcej jest kamer oraz komponentów przeznaczonych do monitorowania obiektów mieszkalnych i użytkowych. Nie oznacza to bynajmniej, że wszystkie oferowane przez producentów monitoringu rozwiązania są warte swojej ceny i skuteczne. O skuteczności monitoringu domu lub firmy decyduje w pierwszej kolejności adekwatność projektu instalacji do specyfiki monitorowanego obiektu, w drugiej zaś jakość zastosowanych w ramach instalacji monitorującej komponentów oraz sposób ich zarządzania w ramach powstającej sieci monitoringu. Kiedy zdecydować się na instalację monitoringu? Jak odnaleźć się w gąszczu ofert? Jaki monitoring wybrać do domu jednorodzinnego? Jaki dla firmy?

Monitoring domu – czy jest Ci potrzebny?

Fakt, że systemy do monitoringu cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów nie oznacza, że potrzebne każdemu. Najlepiej sprawdzają się w przypadku domów jednorodzinnych wolnostojących, a także domów w zabudowie bliźniaczej i szeregowej. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na rozmiar przynależących do tych obiektów posesji. W razie jakiegoś zdarzenia, odtwarzając nagranie z monitoringu jesteśmy w stanie dostarczyć dowodów na gros sytuacji – od wtargnięcia na naszą posesję osoby niepożądanej, aż po przeskoczenie przez płot psa sąsiadów, który rozkopał nam grządki. Pod tym względem monitoring domu to z pewnością niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Warto przy tym pamiętać, że zadaniem monitoringu nie jest tylko i wyłącznie dostarczanie materiału dowodowego. Większość branżowych ekspertów jest zdania, że tabliczka z informacją o tym, że obiekt jest monitorowany ma działanie prewencyjne. Przede wszystkim zapobiega aktom wandalizmu, a w przypadku większych osiedli mieszkalnych może skutecznie przeciwdziałać także napadom rabunkowym – wszystko zależy oczywiście od pokrycia posesji. Jeśli już decydujemy się na monitoring domu, czy tym bardziej osiedla mieszkaniowego warto zadbać o to, żeby kamery obejmowały swoim zasięgiem teren całej posesji. Tylko w ten sposób nasz monitoring będzie skuteczny.

Skuteczny monitoring osiedla

System monitoringu to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, kiedy zależy nam na podniesieniu bezpieczeństwa osiedla mieszkaniowego. W przypadku niewielkiego osiedla poziom bezpieczeństwa mieszkańców może poprawić już kilka punktów obserwacyjnych – miejsc instalacji kamer monitoringu. W przypadku większego osiedla niezbędne będzie odpowiednie pokrycie terenu, a więc taka instalacja kamer, która umożliwi kompleksowe monitorowanie osiedla (tam, gdzie kończy się obraz jednej kamery powinien się zaczynać obraz drugiej). W przypadku budynków wielopiętrowych warto również pomyśleć o monitorowaniu klatek schodowych i wind. Doświadczenie pokazuje bowiem, że klatki schodowe w wieżowcach oraz windy często bywają świadkami napadów rabunkowych. Warto również zainstalować monitoring na osiedlowym parkingu.

Jeśli decydujemy się na monitoring osiedlowy pamiętajmy o wyborze rozwiązań adekwatnych do rzeczywistych potrzeb monitorowanego osiedla. Monitoring, którego obraz będzie niewyraźny na nic się nie zda w przypadku napaści, kradzieży czy aktu wandalizmu.

Jaki monitoring do domu jednorodzinnego?

O ile w przypadku osiedli mieszkaniowych, w szczególności zabudowy wielorodzinnej system monitoringu osiedlowego może obejmować swoim zasięgiem zarówno klatki schodowe i korytarze, jak i teren wokół budynków, o tyle monitoring dla domu jednorodzinnego najczęściej koncentruje się na posesji – a więc terenie wokół nieruchomości. Żeby rozwiązanie tego typu było rzeczywiście skuteczne należy zadbać o wybór odpowiednich kamer, ich prawidłowe rozmieszczenie i ustawienie, a także odpowiednie doświetlenie posesji. Bardzo często wydaje się nam, że sam system monitoringu skutecznie zabezpieczy nieruchomość przed niepożądanymi gośćmi, a w przypadku naruszenia ułatwi identyfikację włamywacza lub wandala. W praktyce nader często okazuje się, że zapis z domowego monitoringu jest zbyt niewyraźny, żeby skutecznie zidentyfikować intruza. Jak temu zapobiec?

Zaprojektowanie oraz instalację monitoringu od domu jednorodzinnego najlepiej powierzyć fachowcom. Ich zadaniem będzie stworzenie szczelnej sieci monitorującej całą posesję – to bardzo ważne, żeby zasięg poszczególnych kamer zazębiał się, w przeciwnym razie powstaną korytarze, którymi intruz będzie mógł przemknąć niezauważenie – oraz zapewnienie odpowiedniej jakości nagrań. Najczęściej na jakość zapisu domowego monitoringu wpływają dwa czynniki – dobór kamer oraz odpowiednie oświetlenie posesji. Potrzeba oświetlenia posesji dla celów monitoringu nie oznacza bynajmniej, że za naszym oknem przez całą noc ma być jasno. Problem rozwiążą nowoczesne systemy oświetleniowe wyposażone w czujniki ruchu, które będą stanowiły dodatkowe zabezpieczenie przed niepożądanymi gośćmi. 

Monitoring firmy – kiedy warto w niego zainwestować?

Monitoring to w nowoczesnej firmie już standard. Niezależnie od tego czy siedzibą firmy jest Warszawa czy niewielka miejscowość na południu Polski. Monitoring dla firm to rozwiązanie, z którego przedsiębiorcy korzystają bardzo często i bardzo chętnie – tak do monitorowania pomieszczeń, jak i przestrzeni wokół użytkowanego obiektu budowlanego. W przypadku firm produkcyjnych monitoring zapewnia nie tylko bezpieczeństwo pracownikom, ale jednocześnie chroni pracodawcę przed stratami wynikającymi z drobnych kradzieży. W przypadku obiektów biurowych monitoring zabezpiecza przed szeregiem sytuacji – od wtargnięcia osób niepożądanych, po nieodpowiednie zachowanie względem pracowników. W sklepach mało- i wielkopowierzchniowych systemy monitoringu zapobiegają kradzieżom, jak również chronią personel przed bezpodstawnymi oskarżeniami klientów o opryskliwość czy niewłaściwe zachowanie. W przypadku błędów ludzkich są w stanie dostarczyć informacji, kiedy i jak doszło do danego wydarzenia i kto ewentualnie za nie odpowiada. To wszystko sprawia, że we współczesnym świecie monitoring firmy jest nieodzownym elementem dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa zapewniając bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i pracodawcy oraz klientom korzystającym z usług danej firmy.

Klientów zainteresowanych instalacją monitoringu w domu lub firmie zachęcamy do kontaktu. Od lat z sukcesami projektujemy i instalujemy systemy monitoringu dla nieruchomości mieszkalnych i obiektów użytkowych. W swojej pracy korzystamy wyłącznie z najnowocześniejszych technologii oraz komponentów markowych producentów. To pozwala nam tworzyć rozwiązania charakteryzujące się podwyższoną skutecznością działania niezależnie od specyfiki monitorowanej nieruchomości.

Monitoring domu – jaki wybrać?

Nowoczesne systemy monitoringu to zaawansowane zabezpieczenia, które zapewniają wysoki komfort i przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Firma Molenda Systemy Bezpieczeństwa posiada wieloletnie doświadczenie w projektowaniu, wykonywaniu i obsłudze tego typu systemów. Naszym Klientom chętnie doradzamy, jaki monitoring wybrać do domu. W przypadku domu polecamy Państwu pełen system monitoringu. Dzięki umiejętnym połączeniu ze sobą poszczególnych elementów, konfiguracji systemu i rozmieszczeniu kamer w strategicznych punktach posesji, można uzyskać obraz z wszystkich potencjalnych miejsc włamań (okna, drzwi, bramy itp.). Z kolei archiwizacja nagrań na dysku, umożliwi w dowolnym momencie odtworzenie nagrania, które w razie włamania może być cennym materiałem dowodowym.

Wybierając naszą firmę otrzymasz kompleksową ofertę dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Pomożemy Ci wybrać odpowiedni monitoring domu, skompletować odpowiedni sprzęt wysokiej jakości oraz wykonamy instalację i konfigurację systemu.