Domofon czy wideodomofon? Jakie urządzenie wybrać?

domofon-czy-wideodomofon-jakie-urzadzenie-wybracNiezależnie od tego czy mieszkamy w bloku czy też w domku jednorodzinnym pragniemy, aby miejsce to było naszą oazą spokoju. Chcemy czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo. Wbrew pozorom poziom na ten stan mają wpływ nawet niewielkie czynniki jak choćby domofon. To element, dzięki któremu mamy pierwszy kontakt z osobą znajdującą się na zewnątrz i wiemy, kogo wpuszczamy na “nasz teren”. Posiadanie domofonu obecnie jest raczej standardem. Pytanie jednak brzmi nie czy warto zamontować domofon, tylko jaki jego rodzaj wybrać. Kiedy lepiej sprawdzi się klasyczny domofon, a kiedy warto postawić na wideodomofon?

Zacznijmy od podstaw. Wybierz funkcje, które powinno posiadać Twoje urządzenie

Każdy domofon pełni taką samą funkcję podstawową – pomaga w rozpoznawaniu kto znajduje się przed naszym domostwem i umożliwia wpuszczenie tej osoby na teren naszego obiektu. Obecnie jednak systemy domofonowe są dużo bardziej rozbudowane i mogą wykonywać także całą masę dodatkowych czynności. Niektóre nowoczesne domofony posiadają poza podstawowymi przyciskami klawiatury kodowe czy specjalne czytniki, umożliwiające otwieranie elektrozaczepu za pomocą ustalonego kodu lub breloczka zbliżeniowego. Nowoczesne wideodomofony posiadają także możliwość połączenia z telefonem komórkowym za pomocą Wi-Fi i odbiór połączenia w ten sposób. To praktyczna funkcja, która umożliwi Ci zdalne wpuszczenie osoby na teren posesji nawet wtedy, kiedy nie ma Cię w domu. W aplikacji istnieje także możliwość przechwycenia obrazu w momencie, kiedy ktoś naciśnie na dzwonek u Twoich drzwi. Nawet jeśli nie odbierzesz połączenia, to będziesz mieć świadomość kto i kiedy do Ciebie dzwonił. Funkcjonalność dzisiejszych rozwiązań jest naprawdę ogromna, a kwestia wyboru odpowiedniego sprowadza się tak naprawdę do jednego – własnych preferencji. Poniżej przedstawimy kilka praktycznych porad, które być może ułatwią wybór.

Zwróć uwagę na wielkość budynku

Wyobraź sobie sytuację: mieszkasz w piętrowym domku i akurat jesteś u góry, kiedy ktoś dzwoni do drzwi. Musisz rzucić to, czym aktualnie się znajdujesz i zejść na dół, aby sprawdzić kto to. Okazuje się, że to nie ktoś na kogo czekasz, a Pan roznoszący ulotki. I tak nie otwierasz. Niepotrzebnie oderwało Cię to tylko od pracy czy obowiązków. Posiadając wideodomofon możesz uniknąć takich sytuacji. Za pomocą aplikacji sprawdzasz kto znajduje się pod drzwiami i już wiesz czy zejść na dół aby otworzyć drzwi czy też nie. W przypadku kawalerki czy niewielkiego mieszkania takie rozwiązanie to jedynie wybór właścicieli.

Liczy się rozkład samego budynku

Dużo zależy także od ulokowania budynku na działce. Jeśli z okna w kuchni czy salonie masz widok na wejście do swojego domu, to montaż wideodomofonu nie będzie niezbędnym elementem. Wystarczy bowiem, że rzucisz okiem przez okno i będziesz wiedzieć kto stoi przed Twoimi drzwiami.

Najważniejszy element – Twoje własne preferencje

Istotną kwestią podczas wyboru powinny być także Twoje indywidualne upodobania. Jeśli jesteś gadżeciarzem lub zależy Ci na wygodzie i chcesz wpuszczać gości prosto z kanapy – wybór będzie prosty. Niezależnie od tego jaka będzie Twoja ostateczna decyzja, praktycy radzą, aby przezornie przygotować instalację elektryczną tak, aby w przyszłości była możliwość zamontowania zarówno klasycznego domofonu jak i wideodomofonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *