Jak zresetować alarm domowy? Jak go wyłączyć?

No co dzień systemy alarmowe są raczej bezobsługowe, jednak zdarzają się takie sytuacje, w których trzeba coś przy nich zrobić. Obsługa tych sprzętów jest jednak prosta, gdyż producenci dokładają wszelkich starań do tego, aby z systemem poradził sobie każdy jego użytkownik.

Jak obsługiwać system alarmowy?

Niezależnie od tego jaki model systemu alarmowego wybierzesz, każdy posiada centralę. Jest to element sterujący, który odpowiada za jego pracę. To do niej trafia sygnał z każdej czujki, znajdującej się w domu. Do kontroli urządzenia wykorzystywane są jednak przeważnie sterowniki. To, które czynności będziesz mógł wykonać za pomocą sterownika, a w przypadku których będziesz potrzebować dostępu do samej centrali, zależy tak naprawdę od rodzaju alarmu. Przeważnie jednak centrala montowana jest w miejscach znajdujących się z dala od ciągu komunikacyjnego, a centrum dowodzenia stanowi manipulator. 

Obecnie dostępne są zarówno proste manipulatory, które umożliwiają jedynie rozbrajanie i uzbrajanie alarmu, ale także bardziej rozbudowane urządzenia. Z ich pomocą będziesz mieć dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji czy możliwość połączenia z domową automatyką. Firma, która montuje systemy bezpieczeństwa z pewnością dobierze odpowiedni rodzaj manipulatora do systemu alarmowego, bowiem nie wszystkie urządzenia współpracują ze sobą nawzajem.

Jak obsługiwać standardowy manipulator?

Manipulator to nic innego jak urządzenie, które wyposażone jest w klawiaturę numeryczną i dodatkowe przyciski funkcyjne. Jego obsługa jest prosta w przypadku podstawowych komend wszystko jest pokazane i objaśnione. Przeważnie jednak urządzenia takie posiadają dostęp do dodatkowych skrótów klawiszowych, dzięki którym zyskują dodatkowe funkcje. Dlatego każdy instalator, który montuje system alarmowy powinien przeprowadzić użytkownikowi krótkie przeszkolenie czy udostępnić szczegółową instrukcję obsługi, która umożliwi korzystanie z pełnej funkcjonalności alarmu. W standardowych modelach, do włączenia i wyłączenia alarmu niezbędne jest wprowadzenie kodu użytkownika lub użycie specjalnej karty przypisanej do użytkownika. Czy użytkownik może samodzielnie dokonać resetu całego systemu? Przeważnie tak, jednak dostęp do tej funkcji będzie wyglądał inaczej, w zależności od posiadanego modelu.

Nowoczesne, wielofunkcyjne systemy alarmowe

Standardowe systemy alarmowe są wystarczającym rozwiązaniem dla wielu użytkowników. Ich obsługa nie jest skomplikowana i pozwala na dostęp do różnych funkcji, wymaga jednak zapamiętania różnych skrótów klawiszowych. Dostępne są jednak także dużo bardziej rozbudowane urządzenia, które są nie tylko prostsze w obsłudze, ale umożliwiają dostęp do systemu alarmowego z każdego miejsca na ziemi. Mowa o centralach, które wyposażone są w moduły GPRS. Takie modele można sterować za pomocą urządzeń zdalnych np. Smartfonów, a ich obsługa sprowadza się do wysłania wiadomości. To szczególnie cenione rozwiązanie przez osoby, które stawiają na automatykę obiektu. W urządzeniach tego typu istnieje możliwość podłączenia także innych systemów sterowania jak np. Oświetlenie czy nawodnienie ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *